Autorka za pár dní osmnáctiletá, studentka zdrávky, hranokovačka roku, milovnice avokáda a krmitelka psa.

Září 2017

Top sitcomy | + názor na 11. sérii tbbt a Young Sheldon

30. září 2017 v 0:00 | Klára |  Filmy a seriály
Sitcomy miluji. Dokonce bez nich nežiji :) Nějaká pitomoučká oddechovka dvacetiminutová je prostě pro mě nutná. Nebudou to nějaké extra recenze, prostě tipy.

1. PRŮMĚRŇÁKOVI | The Middle
Seriál na který, asi potřetí, zase koukám. Rodina Hecků je mi mega sympatická. Hlavně proto, že si myslím, že jednou budu přesně taková máma jako Frankie. Šílená a líná :D

2. Jak Jsem Poznal Vaši Matku | HIMYM
Na tomhle seriálu jsem dost dlouho ujížděla, nakonec jeho místo TOP nahradila teorie, ale i tak jsem dala nedávno rewatching, sice jen vybraných dílů, ale zavzpomínala jsem a je to fajn.

3. RICK A MORTY
Jakmile jsem tenhle seriál viděla poprvé (asi před týdnem), umřela jsem blahem. Podle mě MNOHEM lepší Griffinovi (it means animovanej seroš pro dospělí. Je to divný, šílený a božsky skvělý :D Prostě mrkněte na první díl a pochopíte o čem mluvím :D

4. TEORIE VELKÉHO TŘESKU | TBBT
Konečně "hlavní téma" tohohle článku. MILUJU TEORII. Do nějaké osmé/deváté série se po tom fakt utluču. Sjela jsem jí teď asi po nevím pátý ? :D PROSTĚ LIBOVKA. Inteligentní, zároveň ne moc inteligentní humor. A naprosto dokonalé charaktery postav. Ach... Myslím, že nemusím říkat o čem to je (i u předchozích jsem to neříkala, tak nevím co řeším :DD)


Nicméně teď vyšla jedenáctá řada.

Pokud jste viděli poslední díl desáté, tak jste si to datum vydání jedenáctky taky museli červeně napsat a osrdíčkovat do diáře.

První díl jedenácté série ale dopadl jako devátá a desátá... Prostě novými událostmi vás chtějí přilákat, ale ten humor a celé kouzlo seriálu je prostě jiné ...a určitě ne v lepším mínění.

YOUNG SHELDON
Na tohle jsem byla mega moc zvědavá. Zezačátku jsem na to nahlížela, že to nebude stejné jako TBBT a že to nesmím očekávat. To se naplnilo. Není to moc sitcom.. řekla bych. Je to spíš na zamyšlení a občasné pobavení a hlavně aby fanoušci teorie poznali Sheldonovo dětství. Jako moc mě to neoslovilo, ale taky úplně nezklamalo. Možní proto jak to všichni hejtili....


zdroj : ctv.com, cbs.com

Polsko | den druhý | Osvětim

30. září 2017 v 0:00 | Klára
Tak je tu slíbený článek o Osvětimi.
Začala bych asi tím, proč tam (ne)jet. Hodně lidí se mě ptalo, proč tam jedu. Nejsem teda nějak slabá povaha, ale prostě to nechápali celkově. Přímo v Osvětimi jsem našla dokonalou odpověď. Citát.

KDO NEZNÁ SVOU MINULOST, JE ODSOUZEN JI OPAKOVAT. -George Santyana

Věděla jsem, že tam musím jet a jakmile jsem dostala příležitost, neváhala jsem. Ale každý by tam jet neměl. Lidé s hodně slabou povahou, děti (ano byly tam i děti!) a "turisté s foťákem u nosu". Sama jsem mobil nechala v buse a nic jsem tedy nefotila. Potkala jsem tam i člověka, který nevnímal nic jiného než to, že "musí" vyfotit každý roh. Nevadí mi, když si někdo něco vyfotí, já to nepotřebuji, ale to neznamená, že to odsuzuji. Tedy "turisty s foťákem u nosu" ano...

Dostali jsme od dějepisářky dvě základní rady : po prohlídce čokoládu a při prohlídce dýchat.
To dýchání konkrétně mi fakt pomáhalo. Nejsem omdlívačný typ, ale člověku je lépe když zhluboka a pravidelně dýchá.
Jo a v buse cestou do Osvětimi jsme ještě koukali na Pianistu...velice zajímavý film. Ale teď už k té prohlídce.

Naše průvodkyně byla Polka, mluvící plynně česky se silným přízvukem. A já přízvuk miluji, takže to mě taky uklidňovalo.
Dostali jsme sluchátka (což je super, kvůli davům v muzeích) a vyšli na prohlídku. V Osvětimi I. jsme navštívili tři kamenné budovy, které slouží aktuálně jako muzea. Ve vitrínách se nacházeli vlasy, které byly ostříhány ženám a i ukázka koberců, které z těch vlasů Němci nechali vyrábět. Strašné. Dále třeba kartáče, kufry a nádobí vězňů v Osvětimi. No a ve vitríně bylo i několik plechovek od cyklonu. Ve všech muzeích byly i dobové fotografie dokreslující atmosféru.
Další horší zážitek pro mě bylo navštívení plynových komor. To, že jsem zvedla hlavu a viděla díry ve stropu, jimiž se do místnosti vpouštěl cyklon, bylo vážně silné. Dokonce jsem i zjistila, jak vlastně lidé umírali a že to rozhodně rychlá a bezbolestná smrt v plynových komorách nebyla... jak jsem si velice naivně myslela.

Další zastávka byla Osvětim II. Březinka (Birkenau), kde se nachází strážní věž, koleje, po kterých nová vězni přijížděli v dobytčácích a dřevěné a kamenné "domy" pro vězně.
Byli jsme se podívat i na záchody a celkově podmínky v táboře.

Opomenula jsem tedy, že po celou dobu jsme ještě slyšeli samozřejmě výklad k prohlídce. Tzn. historie, fakta a hlavně ta čísla... Potom různá další zvěrstva, co esesmani dělali.

V Březince byl také pomník, kde jsme uctili památku vězňů koncentračních táborů a jejich rodin.
Což bych ráda udělala i na konci tohoto článku.

POLSKO | den první | Kraków

28. září 2017 v 18:58 Ze života
V pondělí 25.9.2017 mě a dalších čtyřicet lidí z naší školy, čekal výlet do Polska, o jehož začátku vám dnes vypovím. Zmíněné pondělí jsem vstávala už ve čtyři hodiny. Vyvenčila jsem psa a máma mě pak odvezla autem do města, ve kterém studuji, ke škole.
Celou zvědavou, jaký autobus naše škola vybrala, mě zchladil pohled na červenou a vrzající památku. Touto památkou jsme jeli asi deset hodin, kvůli čůro-pauzám a opravám silnic. A taky abychom vyzvedli v Ostravě spešl průvodce.

Cesta díky fajn partě nebyla ani tak hrozná, ale stejně byl člověk unavený.

No ale i tak jakmile jsme vystoupili, čekal nás první program. Navštívili jsme hrad Wavel (zvenku) a taky nějakou katedrálu a baziliku. Omlouvám se, že neznám názvy, ale na mou obhajobu, je toho tam fakt dost, jelikož v Polsku je asi 70% křesťanů (prej). Potkali jsme také několik jeptišek, což bylo celkem zvláštní, vzhledem k tomu, že jsme na to zvyklí v Česku tak akorát z filmů.
V bazilice jsme dokonce byli při začátku modlitby... asi nejvíc špatně zvolený moment, kdy vejít jako parta středoškoláků do baziliky no... Jako nebyli z nás nadšený- chápu...Avšak musím říct, že tam mají opravdu krásné vitráže a výzdoby, jak v bazilice tak v katedrále.
Parkem s příjemnou podzimní atmosférou, jenž je po celém obvodu historické části města, jsme došli do středu města a viděli přímo náměstí. Navštívili jsme několik krámků se suvenýry (no a co vám budu povídat, neodoolali jsme Tigeru). A stavili jsme se i v mekáči, kde jsem vyzkoušela Flurry s mangem (jj hrozně důležitej zážitek twl). No a Krakow jako město je až překvapivě čistý, denně se tam totiž provalí horda turistů. Proto mě také překvapilo, že i přes otravné vše fotící turisty jsou místní tak milí (jasně říkáte si kvůli penězům, ale i tak prostě to potěší)
Pak jsme se autobusem přemístili do hotelu. Jako žádný luxus, ale vcelku ucházející. Sprcháč nebyl plesnivý a kromě polštáře (ještě že jsem měla svůj) bylo všechno čisté. Ráno jsme dostali snídani a čekal nás výlet do Osvětimi, což si nechám na příští článek :)

bohužel nejsem prostě fotící typ a žádné svoje fotky z Krakowa nemám ...
zdroj : wikipedia.org

Sociální sítě ? + můj názor

25. září 2017 v 0:00 | Klára
Nejsem typ člověka, který stráví půl dne na sociálních sítích. Ani ten typ, co se jim vyhýbá obloukem.

Sociální síť má sloužit pro lepší komfortnější spojení s lidmi. Bohužel se využívání někdy zhoupne do závislosti. Abych tady jenom nemoudřela, řeknu vám jak to mám já nejdřív.

Jsem vlastníkem několika sociálních sítí. Dnes využívám Facebook, Instagram a vážně uvažuji o Twitteru (kvůli nastávajícím volbám). Snapchat vůbec nepoužívám a pak už se zase tolik v ss neorijentuji.

Co se týká Facebooku. Účet mám a moc se mi líbí fce propojovat ho na internetu. Možnost, že se nemusím všude registrovat je prostě pohodlná. Facebook jako takový navštívím tak jednou dvakrát do týdne. Messenger skoro každý den. Konverzace s přáteli tímto způsobem mi sice vyhovuje. ale upřímně bych ho tolik nevyužívala, kdybych si tam nepsala s bojfrendem.
No a třídní skupina je taky fajná. Člověku to prostě usnadní život.
Druhá strana jak FB používat... sjíždění růzých videí, receptů se zdá zajímavé a i já k tomu občas sklouznu, nicméně vždycky lituji, kolik času jsem nad tím strávila. Takže tomu se tedy vyhýbám.


Instagram prostě žeru. Jsem na něm tak jednou za dva tři dny a zkouknu většinou pár fotek a pár stories. I když jsem byla jasně více proto instastories, když vyšly a byla jsem pro Snapchat, tak dnes jsou to právš instastroies, které jako jediné využívám. Sleduji buď lidi, kteří mě baví, nebo od kterých si beru inspiraci. No a co si budeme povídat, jsem tak trochu Keliška, takže sleduji i lidi, který chci prostě jenom stalkovat. No a občas tam něco hodím. Jsem tam jako klar_moravkova btw, takže mě klidně sledujte :D

Co se týká dětí a sociálních sítí, je to složité. Podle mě vhodné tak od třinácti. Jiank čau prostě.

Můj celkový názor na sociální sítě je, že to není úplně potřeba. Kdybych si měla zvolit jedinou, byl by to Messenger sám o sobě. Protože ten se mi jeví jako praktický. I když mám tedy mnohem radši verbálnější komunikaci, což je asi důvod, proč nejsem ještě závislá :D

A poznámka nejsem si tak úplně jistá jestli je blog nebo yt taky ss :D Kdyžtak v jiném článku :D

zdroj obr. : illuminationconsulting.com

Moji TOP vlogeři na yt 📷

23. září 2017 v 10:54 | Klára |  Tipy
Vlogy mám prostě moc ráda. Občas si je pustím tu čtvrthodinku tomu jednomu obětuji. Nekoukám na všechny videa všech. Prostě to střídám :D

Alfie je prostě (aspoň z těch videí) moje krevní skupina. Ten jejich britskej life plnej kamárádů, smíchu a prostě všeho mě hrozně baví <3 Takže když mám čas, koukám na něj. (Zoe mám taky moc ráda, ale na ty třičtvrtě hodinové vlogy prostě nemám čas :D)

Sice už netočí denně, ale koukám. Jsou to jedni z vlogerů, kteří pozitivní tak, že mě to nerozčiluje, ale naopak teda předává tu energii. Plus vlogy plný koček prostě můžu 😄🐱

Rodinka, kterou sleduji s přestávkami, ale vždy se k ní vrátím. Jsou prostě rozkošní :D jako nevím jak to podat, prostě na mě působí tak roztomile.

Tak to byli první vlogeři, co jsem začala sledovat. Na ně vážně koukám dost často. A teď ještě čekají bábo <3

Opět stejné jako s Alfiem. Zbožnuji !! Skvělé vlogy plné smíchu a pohody.

To je tedy moje top pětka. Pokud si říkáte kde je Caisey anebo Roman, tak tu prostě nejsou :D
Protože nevím no. Nejsou mi tolik sympatičtí jako tihle. I když jsem čekala, že to bude delší článek, ale nakonec těch vlogerů tolik zase nesleduji.

zdroje obr. : thesun.co.uk, youtube.com, cas.sk

Čtecí zásek | Jak na to a jak to vidím já

17. září 2017 v 18:05 | Klára |  Tipy
Čtu už opravdu dlouhou dobu. Ještě před první třídou pro mě knížky znamenaly neskutečné kouzlo. V nějakých třinácti letech se to však zlomilo a asi tři roky jsem pořádně nic nepřečetla.
Tím myslím, že jsem občas narazila na super knížku, kterou jsem zhltla, ale většinou jsem nečetla a když už tak takový to "pojď ještě dáš aspoň deset stran". Prostě nucení.

Čtecí zásek ať už takhle dlouhý nebo krátký prostě občas přijde a nemine to ani největší knihomoly. Může to být špatným výběrem nějaké knihy anebo vás nějaký příběh tak okouzlí, že pak ty ostatní vůči němu stojí za prd. Těch důvodů je více a délka záseku je také individuální. Občas prostě tři roky..


Vtipná část mého příběhu je, že jsem si neuvědomovala, že nečtu, respektivě jsem si tak dlouho nalhávala, že jsem stále vášnivá čtenářka až jsem tomu uvěřila. Avšak na začátku roku 2016 jsem si dala výzvu na Goodreads dvaceti knih. Říkala jsem si, že budu mít přesah ještě. Výsledek mi však otevřel oči.

Občas když člověk má nějaký koníček, tak o něj prostě nechce přijít, ale on vám neodejde. Čeká, až se k němu zase vrátíte :)

A můj tip na čtecí zásek ? Prostě zkoušejte a když to nejde, dejte tomu čas. Sice sem i pro odkládání knih. Úplné. Jakože třeba vrácení do knihovny bez úplného přečtení. Ale ve čtecím záseku to nedoporučuji, jelikož to budete dělat častěji a častěji a můžete přijít o nějaký super příběh :)

Snad tento článek povzbudil někoho, že není potřeba to vzdávat ani se hroutit, že přicházíte o vaše hobby.

EKOLOGIE | 5 tipů, co dělám já

15. září 2017 v 0:00 | Klára |  Tipy
Ahojky, dneska vás seznámím s mým ekologickým chováním. V létě jsem tuhle tématiku dost začala řešit a můžu říct, že jsem se po nějakém měsíci a půl dost změnila v tomhle smyslu.

Zrak mi projasnil projekt od Greenpeace Plast je Past. I když to není veškerý plast, řeknu vám ten co jsem minimalizovala.


1. TUHÉ MÝDLO
Kvůli několika kosmetickým dárkům jsem prostě nějak ze dne na den přešla na sedmidenní řadu sprchových gelů tzn. každý den jiný sprcháč...divný dost. Každopádně po dospotřebování toho posledního používám již tuhé mýdlo, které se pohodlně dá koupit v papírovém obalu.

2. MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK
Trošičku ošemetné téma, na které plánuji udělat samostatný článek, aby to na někoho v tomhle nebylo TMI :D
Jinak ho používám už asi čtvrtý cyklus a to z 99,9% jenom(bez vložek a tampónů).


VÍCE V CELÉM ČLÁNKU


15 minus - recenze | spoiler free

13. září 2017 v 0:00 | Klára |  Knížky a časopisy

15 minus - Tomáš Zářecký

vydalo nakladatelství Moba
415 stran

Televizní show s 15 odvážlivci z celého světa v džungli. Na každého 4 miliony eur. Dohromady tedy šedesát milionů, které se na podělí vítězům. Vítězům, kteří dokáží projít celou džungli a dojít na konec ostrovu, kde je následně vyzvedne vrtulník. Všichni mají mikročipy a minikamery na hlavě.
Na doporučení jsem si knihu přečetla a jak to dopadlo se dozvíte v CELÉM ČLÁNKU.


Moje Inspirace na Recepty a Vaření

11. září 2017 v 0:00 | Klára |  Kuchtění
Tak jsem začala vařit, což možná víte, jelikož to tady spamuji docela dost často.
Jenže ono to chce taky nějakou tu inspiraci. Ať už z netu, časopisů, youtube anebo i z toho Prostřena nakonec.

Skvělý blog plný zdravých a chutných receptů. Hodně se mi tam líbí právě hlavně přehlednost receptů. Zkoušela jsem např. mrkvový krém anebo vynikající kuličky z jáhel.

2. yt kanál VAŘTE S MAJKLEM
Zajímavé a konečně nejen zdravé :D recepty z různých světových kuchyň. Já mám vyzkoušeno např. kung-pao nebo nutella sušenky. Oboje ach vynikající :D A co si budeme povídat, videa mají vždycky náboj a energii :)


Když se tam zrovna neporafají, tak se ráda i inspiruji různými jídly. I když to tedy není tolik časté. V poslední době mě zaujalo akorát sýrové těstíčko na telecí.

Tohle bych vážně nečekala a na tuhle stránku jsem se celkově dostala omylem. Nicméně už víc jak deset receptů mám uložených a těším se na ně !! Co mně ale vadí je přehlednost receptů, která je prostě pro mě na prd. Víc mi to vyhovuje u Šůšy.

5. yt kanál ROBERT
I když Robert už netočí jen a pouze recepty, tak jeho kanál stále odebírám. Od něj jsem dělala např. zapečenou cuketu a spokojenost. Připravuje skutečně rychlé a jednoduché recepty. Ke všemu zdravé :D

Moje Kulturní Vyžití o Prázdninách | filmy&seriály

9. září 2017 v 0:00 | Klára |  Filmy a seriály
Sice jsem koukala hlavně na seriály, ale i těch filmů je tu pár, so lets go !!

👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀

  • SBĚRATELÉ KOSTÍ
Jj asi mě zaujaly konečně detektivky. Tento seriál mám ráda díky zajímavým postavám a také kvůli humoru a zapleteným případům. Sice jsem začala od půlky třetí série, ale sleduju to z nahrávek v televizi - Prima Cool po-pá - 21:00 :D

  • POHÁDKY PRO EMU
Konečně jsem i já viděla tenhle obdivovaný film. Abych řekla pravdu, taky se mi líbil. Sice kvůli všem těm obdivům jsem ho asi trochu přecenila, takže jako nejlepší film, co jsem viděla, to není. Ale výborný obsazení, samozřejmě dojemný a natočený v krásný čas Vánoc.

❤ VÍCE V CELÉM ČLÁNKU ❤

Nová Fasádu Baráčku

3. září 2017 v 0:00 | Klára |  Ze života
Moje prázdniny začaly velmi vrtavě.

Parta zedníků ukrajinců se snažilo přetvořit náš prakomunistický zašedlý panelový dům na moderní sídlo plné lásky.

Naše bojové úkoly : vyklidit balkon a sundat sítě (sítě na oknech kvůli hmyzu)

Vyklidit balkon znamenalo : Kláro ty kytky budeš mít v pokoji ty ! --- A kytky chcíply ....

A sundat sítě znamenalo mnohé ... masařky které nesnáším, komár který mi zajel pod vršek pyžama a kterého jsem zamordovala svým levým prsem (podle mě docela milý rozsudek smrti ode mě :D) a pavouk kterého zašlapala Dara (moje milá psice)

Ale největší bojový úkol, na který nás nikdo neupozornil a o kterém jsme v té nadšenosti nepřemýšleli byl BUDE KRAVÁL.
Nerada používám tohle slovo, ale vrtání je opravdu jen kravál. Je to otravné, hlasité a neslyšíte přitom seriály.

pan zedník Lorenc nám jaksi chyběl ... takže no professionals

Předsevzetí z ledna & nová na zbytek roku

1. září 2017 v 0:00 | Klára |  Ze života
Fungují předsevzetí ?
Já myslím, že jo !
Minimálně ta moje teda..

Osobně si myslím, že předsevzetí typu zhubnout a neprokrastinovat si dává každý a pro většinu je to "povinnost".
Já jsem si na rok 2017 dala, že se chci naučit vařit. To je něco, co se chci naučit děsně dlouho, ale vždycky z toho nějak sešlo.
To bylo moje hlavní předsevzetí. No a dopadlo...

podle mých představ. Sice třeba takové maso na svíčkovou nezhotovím, ale když si chci něco uvařit, zvládnu to levou zadní. Ať už jsou to vajíčka na sto způsobů, špagety, krupička bez připálení anebo můj triumf kung-pao ! A další jídla s receptem na spontálno taky zvládám :D
A protože jsem minulý rok zvládla snad jenom uvařit těstoviny a rýži, jsem na sebe fakt pyšná.
Jo a teda pos*ala jsem jenom domácí kynutou pizzu, kterou jsem nerozpatlala po celým plechu, tudíž silný těsto, tudíž se měla péct dýl a řeknu vám, že syrovej kvásek...blééé

K narozeninám jsem dostala vysněnou zástětu s nápisem : Jediné světlo mého života je světlo v ledničce !
A dokonce jsem začala sledovat i Prostřeno kvůli inpiraci na recepty a poprvé jsem zjistila, když jsem se soustředila na jejich vaření, že to doopravdy není o jídle, ale o lidských konfliktech. OMG asi nejsem správná baba, ale wtohle akt nemusím.
A co se týká inspirace, tak když vezmu třeba polévky - min. třikrát týdně je vývar s játrovejma kuličkama, který teda stejně nesnáším.


Po zbytek roku bych se chtěla věnovat škole a učení. Přece jenom maturita vyčkává a asi bych ocenila, kdybych se několik tlustých sešitů biologie nemusela učit až ve čtvrťáku, jelikož děsně zapomínám při stylu učení-- před testem a narychlo.

No uvidíme... ve třeťáku už nebudem mít předměty jako dějepis nebo jiné "nepotřebné oddechovky". Takže se budu učit doopravdy "do oboru". Máme třeba patologii nebo klinickou propedeutiku.

Pozn. tento článek píšu dopředu a to 23/08 a jsem asi úchylná, ale vážně se docela těším do té školy :D
No tak snad to i zvládnu :D

zdroj obrázku : Pinterest